Deze e-mail delenKopieer de publieke link of deel het op je favoriete kanaal.
Van de Bunte Aviation - Logo - Transparant Yellow #ffcc00

VdBA SAFETY BULLETIN 2023-1

Beste VDBA vliegers,

Hierbij het eerste Safety Bulletin van 2023. Vanaf heden mogen jullie deze met een hogere frequentie in de mail verwachten. Ik wil jullie namens het hele VDBA-team heel veel veilige vlieguren wensen; nu het weer zich daar bij uitstek voor leent.

Opmerkingen of wil je zelf ook eens een stukje schrijven of bijdragen in het SB? We horen het graag! [email protected]

Met vriendelijke groet,

Sebas Linskens
Safety Manager

Inleiding

Het voorjaar van 2023 was een van de natste, koudste en een waarin nog nooit zo weinig werd gevlogen. Dit zien wij ook duidelijk terug in de (beperkte) hoeveelheid meldingen. Hieronder worden deze kort toegelicht, en hierbij meteen het verzoek om te blijven melden.

Het format van dit Safety Bulletin zal in de toekomst iets gaan veranderen: deze zal wat beknopter worden terwijl de frequentie van publicaties juist zal toenemen.

Het SB zal ook een “safety” gerelateerd onderwerp bevatten. Mocht je het leuk vinden om iets te lezen over een bepaald safety gerelateerd onderwerp, of om zelf over iets te schrijven, schroom dan niet om mij te mailen!

In deze bulletin sta ik kort stil bij de gemelde incidenten en vervolgens staat dit bulletin in het teken van Ramp Safety oftewel veiligheid op de grond. Wel zo toepasselijk bij het beperkte aantal vlieguren van het afgelopen voorjaar.

Behandeling Meldingen

Airprox

Situational Awareness in het circuitgebied
Wij hebben 2 meldingen ontvangen van een ingediende ASR met betrekking tot een Airprox. Beide vonden plaats in het circuitgebied rondom de luchthaven. Het kan van tijd tot tijd nog steeds erg druk zijn op Teuge.

Samen met de luchthaven zijn wij bezig om de veiligheid in het circuit te verhogen. Hierover in het volgende Safety Bulletin uitgebreid meer.

Voor nu: oren en ogen open (vooral) als je in het circuit vliegt en probeer een goede “situational awareness” te verkrijgen. Dit wil zeggen, goed luisteren en proberen in kaart te brengen waar iedereen zit en wat iedereen gaat doen.

Ook al heb je dit gedaan en word het beoogde resultaat niet behaald lees ik het graag terug in een ASR!

General

Trailing Smoke
Een ASR is ontvangen nadat er een melding werd gemaakt van een naburig vliegtuig, dat de kist een spoor van rook achter zich aan had. Dit betrof een reclame vlucht, dus met een banner achter zich. De vlieger is uitgeweken, heeft de banner boven luchtvaartterrein afgeworpen en is veilig en zonder verdere problemen geland.

Na onderzoek bleek dat de nokkenas vroegtijdige slijtage had (foto’s hieronder). Hoewel dit uiteindelijk niet tot een volledige stilstand van de motor heeft gezorgd, is dit natuurlijk niet wenselijk.

De nokkenas is tijdens de laatste inspectie als goed beoordeeld. De motor is inmiddels gereviseerd, en ook het revisiebedrijf bleek verbaasd door de vroegtijdige slijtage, en houdt dit verder in de gaten.

Zwaartepuntjes

Ramp Safety
Het zwaartepunt van dit bulletin betreft Ramp Safety, oftewel veiligheid op de grond.

Toch nog de kist even een stukje naar voren trekken, want dan staat ie’ net wat beter? Lekker gevlogen en je duwt de kist nog even een stukje naar achter om ruimte te maken?

Dit zijn operationeel uitstekende keuzes die vaak schade op de grond voorkomen. Echter zijn deze niet zonder gevaar aangezien er vaak aan een propeller getrokken/geduwd wordt.

Stel jezelf DE VRAAG, is de hoofdschakelaar uit? Bij de Cessna’s zou dit snel op moeten vallen aangezien het procedure is om het beacon light aan te laten staan: deze brandt dus nog als de master onverhoopt aan staat. Dat weet je natuurlijk nooit zeker en het is goed vliegerschap om dit altijd even te checken. Dus voor je er ook maar aan denkt om aan een propeller te komen, kijk even in de cockpit, is de hoofdschakelaar uit? Zijn de sleutels uit het contact (magneten geaard)?

De Piper Cub vliegers zullen dit altijd even in cockpit moeten checken aangezien deze überhaupt geen beacon light hebben. Weet je niet hoe deze werken of waar deze zitten bij een ander type? Kom nooit aan een propeller in dit geval en vraag naar iemand op kantoor hierover.

Verplaats je het vliegtuig met een towbar? We kennen allemaal vast het plaatje van een Cessna die met een towbar airborne gaat. Zorg dat jij dit niet bent! En doe helemaal niks, totdat je de towbar terug hebt gezet waar deze hoort, namelijk in de hangaar. Ook zo collegiaal voor de volgende vlieger die de kist wil
verplaatsen 🙂
Veel Vliegplezier!

Met vriendelijke groet,

Sebas Linskens
Safety Manager VDBA

Team van de Bunte Aviation

Van de Bunte Aviation B.V.

NL-ATO-243
custom email facebook instagram website 
Postadres
Stationsweg 5
7395 SB TEUGE
Bezoekadres & hangaar
De Zanden 27
7395 PA Vliegveld TEUGE
[email protected] | 0553230553
Algemene Voorwaarden | Disclaimer | Privacy & Cookies
Uitschrijven | Beheer je nieuwsbrief inschrijving